Draba L. - Osivka

Brassicaceae – brukvovité (Cruciferae – křížaté)

Přes 200 druhů roste ve vysokých horách Evropy, Asie a Ameriky. Jsou to většinou drobné rosltiny tvořící polštáře a kvetoucí hlavně žlutě nebo bíle. Mnohé z nich jsou vynikající skalničky. Některé se hodí i do suchých zídek a na menší plošné výsadby.

Draba aizoides L. (5 cm, III. – IV.)

Roste ve vyšších polohách Alp a Karpat. Tvoří husté polštářky složené z drobných listových růžic. Listy jsou čárkovité, jemně chlupaté, stálezelené. Žluté kvítky jsou v malých latách na nízkých lodyhách.

Daří se na slunečném stanovišti v propustné vápenité půdě. Nesnáší zamokření. Kromě ve skalkách, se uplatní i v suchých zídkách.

Draba bruniifolia Stev. (syn. D. olympica hort.) (5 – 10 cm, IV.)

Pochází z Malé Asie. Tvoří husté, tmavě zelené, mechovité polštáře. Úzké listy tvoří malé růžice, z nichž v době květu vyrůstají nízké lodyhy s malými hrozny zlatožlutých kvítků. Nároky i použití je podobné jako u předešlého druhu. Je to jedna z nejvděčnějších osivek.

Draba sibirica Thell. (syn. D. repens MB.) (10 cm, IV. – VI.)

Planě roste v Malé Asii a na Sibiři. Je to nízká rostlina tvořící husté drny. Od obou předešlých druhů se liší celým vzhledem i vzrůstem. Netvoří růžice, ale rozrůstá se dlouhými olistěnými výhonky. Drobné žluté kvítky jsou v malých květenstvích na nízkých lodyhách. Po odkvětu se zasychající květenství má sestřihnout, aby nerušilo zelený koberec. Rozrůstá se dosti rychle a vytváří pěkné husté drny. Je cenná též pozdější dobou květu.

Daří se nejlépe v propustné půdě na výsluní. Množí se snadno dělením i semenem. Používá se ve skalkách a na menší plošné výsadby i jako náhrada trávníku.