Dryas L. – Dryádka

Rosaceae – růžovité

Tři druhy tohoto rodu rostou v horách severní polokoule. Je to v podstatě drobná dřevina, která tvoří na skalách husté stálezelené polštáře s bílými sasankovitými květy, z nichž se po odkvětu vytvářejí krásná chmýřitá plodenství.

Dryas octopetala L. (10 – 20 cm, V. – VI.)

U nás roste ve vyšších polohách Karpat a ve vápencových Tatrách. Drobné stálezelené listy jsou vejčité, s jemně vroubkovanými okraji. Tvoří husté, nízké polštáře s jednoduchými, bílými, osmiplátečnými květy. Rostlina často opakuje kvetení. Je krásná i po odkvětu svým chmýřím na semenech, které na slunci krásně svítí. Nejlépe se daří na výsluní, snáší však i mírný polostín. Půda má být propustná, vápenitá.

Dá se použít nejen ve skalce a suchých zídkách, ale i na plošné výsadbě přírodních partií ve společnosti nižších travin, konikleců, hlaváčků i některých cibulovin.

Dryas x suendermannii Kell. (D. drummondii x D. octopetala) (10 – 20 cm, V. – VI.)

Podobá se předešlému druhu, má však žlutavá poupata. Květy po rozkvětu jsou bílé, lehce převislé. Má větší listy a je celkově robustnější, rychleji roste a lépe se daří. Pro plošné výsadby je lepší než předchozí druh, pro malé skalky je však příliš vzrůstná.