Hepatica Mill. - Jaterník

(Ranunculaceae – pryskyřníkovité)

Rod má 3 druhy, které jsou domovem v severním mírném pásmu. Je to oblíbená předjarní rostlina polostinných stanovišť. V zahradách se pěstují hlavně dva druhy.

Hepatica transsylvanica Fuss. (syn. H. angulosa) (15 – 20 cm, II. – III.)

Roste v horských lesích Rumunska. Je poněkud vzrůstnější než náš domácí jaterník, listy má 3 – 5laločné, s hrubě vroubkovanými okraji. Kvete asi o 1 – 2 týdny dříve než náš jaterník, ne však tak bohatě. Snáší však lépe suchou půdu i suchý vzduch. Květy má fialově modré.

Hepatica nobilis Mill. (syn. H. triloba Gilb.) (10 – 15 cm, III.)

Planě roste v Evropě. Je to náš domácí jaterník, provázející hlavně naše stinné listnaté háje. Tvoří nízké porosty s typickými trojlaločnými listy, které často vytrvávají přes zimu. Kvete modře. Jsou však též formy s květy bílými, růžovými až červenými, některé jsou i plnokvěté, například modře kvetoucí odrůda ‘Plena‘ a karmínově červeně kvetoucí ‘Rubra Plena‘. V příznivých podmínkách se samovolně rozsemeňuje, a je-li pohromadě několik různobarevných jednoduchých forem, můžeme pak v porostu pozorovat mnoho přechodných barevných typů.

Daří se nejlépe ve vlhké humózní půdě v polostínu. Po vysázení trvá nějakou dobu, než uroste, pak rychle mohutní a každoročně bohatě kvete. Množí se dělením, u jednoduchých typů i semenem. Použití má hlavně v polostinných předjarních a jarních partií. V příznivých podmínkách i jako větší podrost po keři a stromy.