Polygonum L. – Rdesno

Polygonaceae – rdesnovité

Tento druh má asi 150 druhů rozšířených po celém světě, hlavně v mírných pásmech. Jsou to rostliny velmi různého vzhledu; jsou jednak nízké, vytvářejí polštáře a nízké porosty, a jednak vyšší, vzpřímené, často mohutného vzrůstu. Jsou to byliny a polodřeviny až dřeviny. Uvádíme jen některé zahradnicky nejdůležitější druhy.

Polygonum offine G. Don. (20 – 25 cm, VII. – IX.)

Pochází z Himálaje. Má úzké kopinaté listy a tvoří nízké, husté porosty. Koncem léta rozkvete množstvím klasovitých květenství růžové barvy, která přecházejí až do červené. Listy se k podzimu barví žlutě až červeně, v zimě jsou bronzově hnědé. Krásně působí společně s travinami a podzimními cibulovinami.

Daří se dobře v propustnější půdě. Na zimu je dobře rostliny lehce přikrýt, protože by v drsnějších polohách mohly namrznout. Množí se dělením.

Polygonum amplexicaule G. Don. (100 – 120 cm, VIII. – IX.)

Pochází z Himálaje. Jsou to krásné rostliny s vejčitými až kopinatými listy. Poměrně velké květy jsou v dlouhých, úzkých hroznech. U základního druhu jsou svítivě červené, u odrůdy ‘Album‘ jsou bílé, u odrůdy ‘Atropurupureum‘ sytě purpurové.

Je to pěkná trvalka pro rabata, hlavně však pro volné přírodní skupiny. Množí se dělením. Na zimu se vyplatí pro jistotu ji lehce přikrýt.

Polygonum cuspidatum viz  Reynoutria japonica 

Polygonum polystachyum Wall. (150 – 180 cm, VIII. – IX.)

Je domovem v Himálaji. Je to větší rostlina olistěná dlouze řapíkatými, vejčitě kopinatými listy, které jsou světlé s význačným červeným nervem. Bohatě kvete vonnými bílými květy vyrůstajícími v konečných latách.

Rostlina se silně rozrůstá oddenky, takže se v menších partiích může stát obtížnou. Ve větších skupinách je to však velmi krásná a vděčná trvalka. Daří se na slunci, snáší však i polostín. Množí se dělením.

Polygonum sachalinense viz Reynoutria sachalinensis