Artemisia L. - Pelyněk

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Rod má asi 280 druhů, které rostou na severní polokouli a v Jižní Americe. Jsou to trvalky až polodřeviny, jsou různě vysoké, s listy zelenými až stříbřitě šedými a s typickou aromatickou vůní. Jde vesměs o rostliny ozdobné olistěním a vzrůstem; jejich květy jsou bezvýznamné.

Artemisia absinthium L. (až 100 cm, VII. – IX.)

Planě roste v mírném pásmu severní polokoule. Je to polodřevitý keř hustě olistěný šedozelenými hedvábně ochmýřenými listy. Květenství je nenápadné, stejné barvy. Používá se též v lékařství. V zahradě dobře působí jako šedý prvek ve volných skupinách na slunném, sušším stanovišti. Na půdu je naprosto nenáročný.

Artemisia ludoviciana Nutt. (60 – 90 cm, VII. – VIII.)

Pochází ze Severní Ameriky. Tvoří keříky olistěné podlouhlými listy, které jsou na svrchní straně šedobílé, na spodní bíle plstnaté. Kvítky jsou malé, hnědé, ve velkých klasech.

  • ‘Silver Quenn‘ (syn. A. hybrida ‘Silver Queen‘) je odrůda vysoká asi 70 cm, s bohatě větveným stonkem a s oboustranně stříbrnými listy, je velmi vhodná pro stepní partie i pro volné skupiny, kde vyniká barvou listů.

Artemisia nitida Bertol. (syn. A. pedemontana Balb. A. lanata Willd.) (10 – 20 cm, VII. – VIII.)

Pochází z jihovýchodních Alp a z Dolomitů. Je to nízká, poléhavá rostlina pěkně olistěná jemně stříhanými stříbřitě šedými lístky. Květenství je hroznovité, nenápadné. Daří se v teplejších oblastech na slunci, v propustné, kamenité půdě. Nesnáší zamokření. Vytváří krásné polštáře, které se hodí nejen do skalek a suchých zídek, ale i do vřesovištních a stepních partií. Množí se dělením a řízkováním.

Artemisia pontica L. (30 – 50 cm, VIII. – IX.)

Pochází ze střední Evropy. Jsou to rostliny s plazivými oddenky, stonky naspodu dřevnatými a s šedozeleným olistěním. Žlutavě až bělavě zelená květenství jsou v dlouhých hroznech.

Roste dobře ve všech půdách a hodí se dobře k použití ve větších porostech. Na jaře se musí sežnout.