Hypericum L. – Třezalka

Hypericaceae – třezalkovité

Rod má asi 300 druhů, které rostou v mírném až subtropickém pásmu severní polokoule. Jsou to byliny až dřeviny. Mnohé třezalky přes jejich polodřevitý charakter řadíme mezi trvalky vzhledem ke způsobu jejich použití. Z množství druhů přicházejí v úvahu jako zahradnicky použitelné jen některé trvalky.

Hypericum calyciunum L. (20 – 30 cm, VII. – IX.)

Roste v jihovýchodní Evropě až po Malou Asii. Je to stálezelená, polodřevitá rostlina. Podlouhlé listy jsou kožovité, na svrchní straně tmavě zelené, na spodní modrozelené. Zlatožluté květy s dlouhými tyčinkami, velké až 7 cm, jsou většinou jednotlivě.

Snáší dobře sucho, ale ne příliš těžkou půdu. Je to výborná rostlina i na plošné výsadby na slunci i v polostínu. Roste dobře, ale na zimu je dobře ji pro jistotu lehce přikrýt.

Hypericum olympicum L. (20 – 30 cm, VI. – VIII.)

Roste v jihovýchodní Evropě, Sýrii a Malé Asii. Má vzpřímené stonky a malé, podlouhle kopinaté, modrozelené, průsvitně tečkované listy, žluté květy s mnoha tyčinkami jsou velké 3 – 5 cm. Odrůda ‘Citrinum‘ má květy svítivě citrónově žluté.

Požadavky má jako předešlý druh. Hodí se do skalek, suchých zídek a na nízké, plošné výsadby v přírodních partiích, a to hlavně pro slunečná místa.

Hypericum polyphyllum Boiss. et Bal. (15 – 20 cm, V. – VI.)

Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě až Malé Asii. Je to nízká, poléhavá rostlina hustě olistěná leskle zelenými elipsovitými listy. Bohatě kvete svítivě žlutými květy, velkými asi 5 cm.

Je to celkem nenáročná a otužilejší rostlina, které se dobře daří na slunném stanovišti v propustnější půdě. Na zimu je dobré ji pro jistotu lehce přikrýt. Třezalky se hodí do skalek, suchých zídek i pro plošné výsadby. Množí se hlavně semenem, ale i dělením nebo řízkováním.