Potentilla L. - Mochna

Rosaceae – růžovité

Přes 300 druhů tohoto rodu roste na severní polokouli. Jsou to dřeviny nebo byliny poléhavého nebo vzpřímeného vzrůstu. Kvetoucí většinou žlutě, ale i bíle růžově až červeně. Z trvalek má jen několik druhů význam pro zahrady.

Potentilla argyrophylla Wall. (30 – 40 cm, VI. – VIII.)

Jejím domovem je západní Himálaj. Jsou to keříky vzpřímeného vzrůstu, olistěné drsnými, tříčetnými, bíle plstnatými listy. Jednoduché žluté květy jsou velké až 3 cm. Žádá propustnou půdu na slunném stanovišti. Hodí se pro rabata, volné skupiny i pro výsadbu na větších plochách.

Potentilla atrosanguinea Lodd. (40 – 50 cm, VI. – VIII.)

Pochází z Himálaje. Vytváří keříky se vzpřímenými, větvenými, jemně chloupkatými lodyhami. Tříčetné, dlouze řapíkaté listy jsou tmavě zelené. Na rubu jsou slabě plstnaté. Květy velké asi 2,5 cm, jsou kovově červené. Nároky i použití je podobné jako u předešlého druhu.

  • Častěji se pěstuje odrůda ‘Gibson’s Scarlet‘, která je o něco nižší a má větší, šarlatově červené květy.

Potentilla aurea L. (10 – 15 cm, VII. – VIII.)

Pochází z Alp a Pyrenejí. Je to naše domácí mochna, tvořící nízké keříky až polštáře. Řapíkaté listy jsou pětičetné, leskle zelené, naspodu jemně chloupkaté, se stříbřitými okraji. Květy, velké asi 2 cm, jsou zlatožluté s oranžovým okem.

Roste dobře na plném výsluní, v pokud možno nevápenité, hlinité půdě. V létě snáší dost sucha. Hodí se do skalek, popřípadě do partií stepního charakteru.

Potentilla nepalensis Hook. (40 – 60 cm, VI. – IX.)

Roste v západním Himálaji. Tvoří keříky se vzpřímenými červenými lodyhami. Spodní listy jsou pětičetné, horní trojčetné, na obou stranách zelené, jemně chloupkaté. Květy, velké asi 2,5 cm, jsou růžové s purpurovým okem.

Odrůdy

  • ‘Miss Willmott‘ – květy karmínově růžové s tmavým okem.
  • ‘Roxana‘ – květy oranžově růžové s červeným okem, vyšší.

Potentilla x hybrida

Kromě základních druhů se pěstují odrůdy vzniklé křížením několika, zejména tří zde uvedených himálajských druhů. Používají se hlavně ve smíšených rabatech, popřípadě ve volných skupinách. Množí se dělením. Jsou mezi nimi některé velmi pěkné trvalky, z nichž uvádíme aspoň několik.

Odrůdy

  • ‘Feuerball‘ – květy plné, ohnivě červené, vysoké 40 – 50 cm.
  • ‘Flammenspiel‘ – květy svítivě žluté s červeným okem, vysoká jen 25 cm, dlouho kvete.
  • ‘Monsieur Rouillard‘ – květy tmavě červené, žlutě vroubené, plné, vysoká 40 – 50 cm.
  • ‘Vase d’Or‘ – květy žluté, plné, vysoká 40 cm.
  • ‘Volcan‘ – květy červené, velké, plné.
  • ‘Yellow Queen‘ – květy čistě žluté, plné.