Vinca L. – Barvínek brčál

Apocynaceae – brčálovité

Rod má 5 druhů, které rostou v Evropě až Malé Asii. Jsou to stálezelené, nízké rostliny se vstřícnými, tuhými, tmavě zelenými listy na poléhavých lodyhách. Kvetou modře. Jsou velmi vděčné a v zahradách velmi rozšířené. Důležité jsou hlavně druhy V. major a V. minor.

Vinca major L. (až 30 cm, V. – VI.)

Roste v jižní Evropě a v Malé Asii. Má stálezelené, kožovité, vejčitě kopinaté, sytě zelené listy dlouhé až 5 cm. Světle modré květy jsou velké až 3 – 4 cm. Hodí se na stálezelené nízké a kypré porosty v polostínu.

Daří se v propustné humózní půdě s dostatkem vláhy. Množí se dělením nebo řízkováním. Některé zimy namrzá, proto se doporučuje lehký kryt.

Vinca minor L. (10 – 15 cm, IV. – V.)

Je domovem v Evropě až Malé Asii. Vytváří nízké, husté, stálezelené koberce, které na jaře pěkně modře kvetou. Dlouhé šlahouny jsou olistěny vstřícnými oválnými tmavě zelenými listy.

Je to vynikající rostliny pro pokrytí půdy i na větších plochách, a to jak na slunci, tak i v polostínu a stínu.

Používá se k pokrytí půdy pod stromy, na hrobech, na obruby i jako náhrada trávníku. Nevymrzá, je stálezelený a roste téměř v každé půdě. Množí se velmi snadno dělením, odtržky i řízkováním. Má několik odrůd s různě zbarvenými květy a listy.

Odrůdy

  • ‘Alba‘ – květy bílé, jinak podobná původnímu druhu.
  • ‘Rubra‘ – květy červené.
  • ‘Bowies Variety‘ – květy sytě modré, velké.
  • ‘Variegata‘ – listy žlutě pestré.