Minuartia Loefl. – Kuřička

Silenaceae – silenkovité (Caryophyllaceae – hvozdíkovité)

Rod má asi 70 druhů, které rostou v mírném a arktickém pásmu severní polokoule. Jsou to jednoleté, dvouleté až vytrvalé rostliny tvořící drobné trsy až pološtáře. Druhy, které se pěstují v zahradách, mají hlavní použití ve skalkách, suchých zídkách, některé se hodí i do dlažby a na nízké, husté drny. Uvádíme jen některé z nich.

Minuartia graminifolia Jav. (syn. Alsine rosanii Gus.)(5 – 10 cm, VII. – VIII.)

Roste v jižní Evropě. Tvoří husté drny nebo polštáře. Má nízké, vzpřímené stonky a vstřícně olistěné úzce kopinaté listy. Drobné bílé kvítky jsou v konečných vidlanech. Většinou nekvete příliš bohatě, je však cenná pro krásné husté drny a má použití nejen ve skalkách

Nejlépe se daří na slunném stanovišti, snese však i mírný polostín. Žádá propustnou, mírně vlhkou půdu. Množí se hlavně dělením.

Minuartia juniperina Asch. et Graebn. (syn. Alsine juniperina Fenzl.) (10 – 15 cm, VI. – VII.)

Pochází z horských oblastí Řecka. Tvoří kypré tmavě zelené drny s poléhavými až vzpřímenými stonky. Listy jsou jehlicovité až pichlavé. Drobné bílé kvítky jsou v malých latách.

Je vhodná pro skalky a suché zídky.

Minuartia laricifolia Schinz et Thell. (syn. Alsine laricifolia L.) (10 – 15 cm, VI. – VII.)

V přírodě roste v Alpách, Pyrenejích a Karpatech. Tvoří husté tmavě zelené drny až polštáře. Má velmi úzké jehlicovité listy. Bílé kvítky jsou velké až 1 cm a jsou v řídkých hroznech.

Roste dobře i ochotně kvete. Vyžaduje však nevápenitou, propustnou půdu a světlé stanoviště. Je to výborná rostlina pro skalky, suché zídky, do dlažby i k pokrytí menších ploch. Množí se hlavně dělením.