Cyclamen L. - Brambořík

Primulaceae – prvosenkovité

Rod má asi 16 druhů, které jsou domovem v oblasti Středomoří a ve střední Evropě. Jsou to hlíznaté květiny s tmavě zelenými srdčitými nebo ledvinovitými listy, které u některých druhů mají pěknou kresbu. Květy jsou růžové v různých odstínech a u některých druhů příjemně voní. Některé kvetou brzy zjara, jiné v létě. V zahradách, hlavně ve skalkách, se pěstuje více druhů, uvádíme však jen nejvděčnější z nich.

Cyclamen coum Mill. (syn. C. orbiculatum Mill.) (10 cm, III. – IV.)

Roste v jižní Evropě až v Íránu. Hlíza je kulovitá až plochá, s kořeny naspodu. Okrouhlé až ledvinovité, celokrajné tmavě zelené listy (bez kresby) se vyvíjejí před květem. Květy jsou purpurově růžové a na bázi mají tmavě karmínové skvrny; nevoní.

Cyclamen coum ssp. hiemale Schwarz

Listy mají na svrchní straně stříbřitě bílé mramorování. Květy jsou světle růžové až bílé, často červeně pruhované nebo skvrnité.

Cyclamen linearifolium DC. (syn. C. neapolitanum Ten., hederifolium Ait.) (15 cm, VII. – XI.)

Pochází z jižní Evropy. Hlízy s kořeny na vrchní straně jsou na spodní straně zploštělé. Listy jsou různé, většinou srdčité, s nápadně zoubkatými okraji. Na svrchní straně jsou tmavozelené s bílou kresbou, na spodní straně zelené až hnědavé. Květy jsou růžové s oušky u ústí a nevoní. Existuje i bíle kvetoucí forma.

Cyclamen purpurascens Mill. (syn. C. europaeum L.) (10 – 15 cm, VII. – IX.)

Roste ve střední a jižní Evropě až po Kavkaz. U nás roste planě na některých místech na Moravě a Slovensku. Hlíza je kulovitá nebo plochá, často značně velká s kořeny většinou po stranách i svrchu. Listy jsou stálezelené, srdčité nebo ledvinovité, na svrchní straně s bílou kresbou, na spodní straně červenavé. Květy jsou světle až tmavě růžové, vonné.

Bramboříky se sázejí na polostinná místa, nejlépe do směsi listovky s příměsí hlinité zeminy, písku a rašeliny. Dále je třeba přimíchat ještě drobnější vápencovou drť. Je také nutná dobrá drenáž, protože bramboříky nesnášejí zamokření. Na zimu se musejí přikrývat chvojím. Hlízky se vysazují do hloubky 2 – 3 cm, velké hlízy ještě hlouběji. Množí se semenem.