Gunnera L.

Haloragaceae

Rod má asi 25 druhů, které rostou na jižní polokouli. Jsou to trvalky, z nichž některé mají obrovské listy, pro které se někdy pěstují v zahrádkách. Drobné květy jsou v hustých klasech nebo latách.

Gunnera manicata Lindl. ex André (až přes 300 cm, VII. – VIII.)

Pochází z Brazílie. U nás je to dosti vzácná rostlina obrovských rozměrů. Ozdobná je hlavně svými velkými listy, které připomínají reveň a bývají velké až 2 m. Jsou dlanitě dělené s mělce vykrajovanými okraji. Květenství je zanedbatelné. U nás není dost odolná a vyžaduje dobrou přikrývku.

Gunnera tinctoria Mirbel (syn. G. chilensis Lam.) (200 cm, V. – VI.)

Jeho domovem je Chile, Ecuador a Columbia. Obrovité listy jsou okrouhle srdčité, asi do poloviny vykrajované. Jsou velice dekorativní.

Rostliny jsou velmi náročné na vodu i živiny. Źádají slunce nebo mírně přistíněné stanoviště. Dosti dlouho trvá, než rostliny plně zakoření a plně se vyvinou. První podzimní mráz často spálí listy. Tehdy odřízneme zbytky těchto listů, rostliny zakryjeme tlustou vrstvou suché rašeliny, na níž pak navrstvíme silnou vrstvu listí (do dřevěného ohrazení). Přikrývku odstraníme teprve tehdy, až pomine nebezpečí jarních mrazíků. Jen tak je možno tento druh v našem podnebí udržet. Množí se odřezáváním a zakořeňováním pupenů na jaře.