Rudbeckia L. – Rudbekie

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Tento severoamerický rod má asi 25 druhů, z nichž některé jsou jednoleté, jiné vytrvalé.

Vytrvalé druhy jsou střední až velmi vysoké a často silně odnožující. Mají úbory se žlutými paprsky a s vysokým kuželovitým terčem. Kvetou v pozdním létě. Na půdu jsou nenáročné, přednost však dávají vlhčí humózní půdě. Množí se dělením nebo řízky s patkou.

Rudbeckia fulgida Ait. (50 – 100 cm, VIII. – IX.)

Tento středně vysoký druh má velmi dekorativní velké úbory se zlatožlutými paprsky a černohnědým terčem. Listy, přízemní i lodyžní, jsou široce kopinaté, hrubě zubaté, drsně chlupaté. Stonky jsou pevné, vzpřímené a doširoka rozvětvené. Pěstuje se v několika varietách.

Rudbeckia fulgida var. deami Perdue

Je nejvyšší a měří až 100 cm. Přízemní listy má široce vejčité, dlouze řapíkaté a krátce chlupaté. Kvete bohatě. Úbory mají zlatožluté paprsky.

Rudbeckia fulgida var. speciosa Perdue (syn. R. neumannii)

Je vysoká jen 50 – 70 cm a tvoří husté trsy užších přízemních listů. Odnožuje. Celá rostlina je drsně chlupatá. Kvete už od července. Je ze všech tří variant nejodolnější a řezané květy nejdéle vydrží, i když ne tak dlouho jako u jednoleté R. hirta.

Rudbeckia fulgida var. sullivantii Cronq.

Má tmavě zelené listy, matně lesklé, spoře chlupaté a ze všech uvedených variant největší úbory, které u odrůdy ‘Goldstrum‘, vysoké 50 – 70 cm, mají v průměru až 12 cm a kvetou v srpnu až září.

Tato Rudbeckia je nejhezčí ze všech a patří mezi nejcennější trvalky vůbec. Je nepostradatelná pro pestrá rabata.

Rudbeckia x hybrida ‘Gloriosa Daisy‘

Je to pravděpodobně tetraploid vzniklý z jednoleté R. hirta. Pochází z USA a v našich zahradách se v posledních letech rychle rozšířila a získala velkou oblibu pro své vynikající vlastnosti, hlavně pro dlouhou dobu kvetení, bohatství květů, a protože poskytuje vynikající materiál k řezu. Má hustě chloupkaté, světle zelené listy. Velké, jednoduché a poloplné úbory jsou žluté až hnědočervené s různými barevnými přechody i dvoubarevné.

Vyžaduje teplejší polohu a sušší půdu. Ve vlhké půdě špatně přezimuje. Hodí se na větší skupiny v zahradách i parcích a pro řez. Množí se velmi snadno semenem a semenáče kvetou již v prvním roce, ale nežijí dlouho, jen 2 – 3 roky.

Rudbeckia laciniata L. (200 cm, VII. – IX.)

Roste v atlantské oblasti Severní Ameriky, a to ve vlhkých křovinách. Je to jedna z nejvyšších trvalek a přitom její stonky nejsou pevné; jsou tenké a lysé a vyrůstají většinou hustě u sebe ve velkých trsech, protože rostlina silně odnožuje. Listy má po celé délce lodyhy, jsou hluboce dělené, třílaločné, přízemní až pětilaločné, světle zelené. Paprsky úboru jsou světle žluté, sklopené a terč je kuželovitý, žlutozelený.

Původní druh se nepěstuje, nýbrž pouze plnokvěté formy.

S touto trvalkou se často setkáme v selských zahrádkách, nejednou ji najdeme i zplanělou. Jinak se vysazuje zřídka, je příliš vysoká, poléhá a nepříjemně se rozrůstá. Její velká životnost je vítána v rozlehlých přírodních parcích. Ani nízké odrůdy, které tyto nectnosti nemají, se příliš neprosadily.

Odrůdy

  • ‘Golden Glow‘ ( - ‘Goldball‘) – vysoká 200 cm, běžně známá.
  • ‘Goldkugel‘ – květy sytě žluté, pevné stonky,vysoká 150 cm.
  • ‘Goldquelle‘ – vysoká 80 cm, pozdní, stonky velmi pevné (kříženec R. laciniata ‘Golden Glow‘ x R. nitida).

Rudbeckia nitida Nutt. (180 – 210 cm, VIII. – IX.)

Roste na vlhkých místech na jihu Severní Ameriky. Podobá se poněkud předchozímu druhu, ale má nedělené, tuhé a lesklé listy. Úbory má velké se sklopenými sytě žlutými paprsky a kuželovitým žlutozeleným terčem. Původní druh asi 1 m vysoký, se téměř nepěstuje, protože u nás není dost otužilý. Zato je běžně rozšířená mnohem vzrůstnější odrůda ‘Herbstsonne‘, která pravděpodobně vznikla křížením s R. laciniata, jež je vysoká 200 cm, otužilá, nepoléhavá, s velkými jednoduchými úbory a kvete v srpnu až září.

Používá se stejně jako R. lacinata, ale může se vysazovat i do smíšených skupin, protože se tolik nerozrůstá.

Rudbeckia purpurea viz Echinacea purpurea