Erigeron L. – Turan

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Erigerony jsou rozšířeny ve všech světadílech kromě Afriky, je jich na 200 druhů, ale jen velmi málo z nich má okrasnou hodnotu. Pěstuje se jen několik horských druhů a hlavně polovysoké hybridní formy, zpravidla připisované E. speciosus. Protože však v systematice polovysokých severoamerických druhů není jasno, není ani možné říci, které druhy byly nebo jsou v kultuře a používají se ke šlechtění.

Rostliny jsou velmi podobné astrám, ale kvetou v červnu, kdežto podobné druhy aster kvetou na podzim. Od jarních druhů aster se poznají především podle toho, že mají jazykovité kvítky mnohem jemnější a zpravidla v několika řadách.

Erigeron speciosus DC. (50 – 80 cm, VI. – VII.)

Pochází ze západní části Severní Ameriky. Vzrůstem se podobá Aster amellus, ale je bohatěji olistěný. Listy má kopinaté, dlouze zašpičatělé, lysé, lesklé, sytě zelené. Lodyhy se bohatě chocholičnatě dělí a nesou úbory s jemnými, u původního druhu světle modrofialovými paprsky.

Erigeron nemá žádné speciální nároky; potřebuje dobrou zahradní půdu, slunce a pravidelnou zálivku. Květy je třeba hned po odkvětu seřezat, mnohé odrůdy pak na podzim remontují. Na rabatech se mohou kombinovat prakticky se všemi druhy trvalek. Sadovnické použití omezuje jedině to, že některé odrůdy poléhají; tyto odrůdy však mají zpravidla bohaté přízemní trsy listů, kdežto vzpřímené odrůdy potřebují po seřezání prvního květu 2 – 3 týdny na vytvoření nových listů. Dále některé odrůd, zvláště růžové, trpí fuzariózou. Běžné, tj. modrofialové odrůdy se zdají plně odolné. Erigeron je vlemi vhodný k řezu; poupata sice nerozkvétají, ale plně rozvité úbory vydrží velmi dlouho.

Odrůdy Erigeron x hybridus

  • ‘Adria‘ – úbory sytě fialové, poloplné, vysoká 60 cm, raná.
  • ‘Gartenmeister Walther‘ – úbory čistě růžové, poloplné, vysoká 50 – 60 cm; zpravidla částečně rozklesá, poloraná.
  • ‘Rote Schönheit‘ – úbory tmavě modrofialové, poloplná, vysoká 60 cm, někdy mírn rozkleslá, pozdní, remontuje.
  • Strahlenmeer‘ – úbory sytě modrofialové, jednoduché, jemné, stonky pevné, vysoké 80 cm, polopozdní, k řezu.
  • ‘Struwelpeter‘ – úbory sytě modrofialové, plné, rozcuchané, vysoká 60 cm; pozdní, silně remontuje, téměř nepřeruší nakvétání.
  • ‘Wuppertal‘ – úbory stříbřitě fialové, poloplné, vysoká 70 – 80 cm, někdy mírně rozklesá, raná.