Coreopsis L. - Krásnoočko
Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)
Všechny druhy (je jich přes 100) pocházejí ze Severní Ameriky; většinou jsou to prérijní rostliny. Jsou to vzpřímené košaté letničky nebo trvalky se vstřícnými listy, většinou dělenými, a s nápadnými, zpravidla žlutými úbory, které mají široké paprsky u báze smáčklé do hranatého žlábku.
Množí se snadno semenem, odrůdy se však musí množit oddělky nebo řízkováním přízemních výhonů.
Coreopsis grandiflora Hogg (70 – 90 cm, VI. – VIII.)
Je ze všech nejhezčí a má největší květy; bohužel není příliš vytrvalá. Listy má zpeřeně 3 – 5laločné, horní někdy i nedělené, dlouze kopinaté. Úbory jsou velké, na dlouhých hladkých stoncích, zlatožluté, se širokými, na špičce vykrojenými paprsky. U odrůdy ‘Badengold‘ mají úbory až 9 cm v průměru.
Pěstuje se především pro řez, dlouho vydrží a i polorozvitá poupata rozkvetou. Potřebuje plné slunce, výživnou půdu a časté dělení a přesazování. Má-li na témž stanovišti vydržet déle, musí se soustavně odstraňovat odkvetlé úbory, aby se rostlina nevysilovala nasazováním semene a spíše odnožila.
Careopsis lanceolata L. (70 – 80 cm, VII. – VIII.)
Je velmi podobná předchozímu druhu, ale celkově menší, jemnější. Má převážně nedělené listy a úbory o něco menší, ale je podstatně vytrvalejší, zejména odrůda ‘Golden Queen‘; proto je vhodnější pro sadovnické použití.
Coreopsis verticillata L. (50 – 70 cm, VII. – VIII.)
Má úplně odlišný habitus. Silně odnožuje a vytváří hustý porost tenkých, slabě rozvětvených stonků a přisedlými listy dělenými v niťovité úkrojky (jako u rmenu). Úbory jsou podstatně menší, ale zato ve velkém počtu, téměř v jedné rovině, nízko nad listy. Jsou jasně ostře žluté.
Tento druh vydrží na stanovišti velmi dlouho, kvete po několik týdnů a i mimo dobu květu vypadá úhledně, svěže zeleně. Na stanoviště je nenáročný a nepotřebuje ani pravidelnou zálivku. Je velmi cenný pro skupiny na slunných suchých místech, např. se Salvia nemorosa a Geranium sanguineum.