Rodgersia Gray

Saxifragaceae – lomikamenovité

Tyto mohutné byliny, příbuzné s Astilbe, pocházejí z horských lesů Číny a Japonska. V zahradách se můžeme setkat se všemi šesti druhy, i když s některými jen zřídka. Rostliny mají tlusté oddenky, které se plazí v povrchové vrstvě humusu, velké, velmi dekorativní, různě dělené listy a drobné bílé kvítky v bohatých latovitých květenstvích.

Potřebuje stín a živnou humózní vlhčí půdu. Při dostatku vláhy stačí i polostín. Nejlépe se uplatní samy o sobě ve větších skupinách mezi dřevinami. Jsou pěkné i v blízkosti vody, nesnášejí však zamokření. Na vhodném stanovišti vydrží mnoho let a pomalu se rozrůstají. Množí se dělením.

Rodgersia aesculifolia Batal. (70 – 100 cm, VII. – VIII.)

Pochází ze střední a severní Číny, kde roste v subalpínském pásmu. Listy se nápadně podobají listům koňského kaštanu. Květenství je pyramidální, volně větvené a vyrůstá vysoko nad listy. Květy jsou bílé. Stonky i listové nervy jsou hnědě chlupaté.

Rodgersia henrici Franch.

Rovněž pochází z Číny (Jün-nanu). Listy jsou velmi podobné předchozímu duhu, jen mají delší špičky. Květy jsou však tmavě růžové, o něco větší a ve velkých pyramidálních latách.

Rodgersia pinnata Franch. (až 100 cm, VI. – VII.)

Je domovem též v Jün-nanu, kde roste podél potoků. Má listy mohutnější, ale jinak podobné předchozímu druhu se 6 – 9 úkrojky, z nichž tři prostřední bývají sblížené a na krátkém řapíku (jako náběh ke zpeřeným listům). Květenství je vysoké, laty bohaté, kaskádovitě a se smetanovými nebo narůžovělými kvítky. I kalichy a vřetena laty jsou narůžovělé.

Rodgersia podophylla Gray (80 – 100 cm, VI. – VII.)

Pochází z Koreje a Japonska a je stejně mohutná jako R. pinnata, ale úkrojky listů má širší, hrubě zubaté, s několika zvlášť velkými nápadnými zuby u špičky. Listy jsou čistě dlanitě dělené, v mládí rezavě chlupaté. Bohatě kvete, laty jsou vysoké, s převislými větévkami a hustě sestavenými smetanovými kvítky.

Rodgersia purdomii hort. (až 120 cm, VI. – VII.)

Roste v Číně a tvarem listů se také podobá R. pinnata, ale je ještě větší a má užší, výrazněji řapíkaté úkrojky. I laty má vyšší, ale lehce stavěné a s čistě bílými kvítky.

Rodgersia sambucifolia Hemsl. (60 – 80 cm, VI. – VII.)

Pochází rovněž z Číny. Roste poměrně slabě a má vysloveně zpeřené listy, dosti podobné listům černého bezu, ale s výraznou hustou nervaturou. Husté laty má na vysokých stoncích, ale menší než u předchozích druhů a spíše kulaté. Květy jsou bílé.

Rodgersia tabularis viz Astilboides tabularis