Liatris Gaertn. – Šuškarda

Asteraceae – hvězdnicovité (Compositae – složnokvěté)

Tento severoamerický rod s velmi zajímavým habitem má asi 16 druhů. Rostliny mají hlízkovitě ztlustlé kořeny a hustý přízemní trs dlouhých, úzkých, žlábkovitých, tuhých tmavě zelených listů. Ze středu trsů vyrůstají vzpřímené, tuhé, tlusté, nevětvené lodyhy, rovněž hustě olistěné. Listy se směrem vzhůru zmenšují, jsou čárkovité, v květenství až jen štětinovité. Stonky končí hustým klasovitým květenstvím složeným z úborů, které rozkvétají postupně shora dolů. Mají jen trubkovité kvítky s úzkými jemnými cípy, zpravidla sytě fialově růžové.

Jednotlivé druhy tohoto rodu jsou si navzájem velmi podobné. Liší se kromě drobných morfologických znaků, především výškou a poněkud i dobou květu. Nejčastěji se pěstuje L. spicata.

Liatris spicata Willd. (60 – 100 cm, VII. – VIII.)

Listy má široké až 1 cm, klasy dlouhé až 30 cm a květy fialově růžové.

Původní druh se množí semenem nebo dělením. Semeno dobře dozrává jen v suchých a teplých oblastech. Na stanoviště nemá zvláštní nároky, jen potřebuje slunce a v zimě spíše sucho. V létě se obejde bez zálivky. Nejpůsobivější je mezi nízkými trvalkami v malých skupinách nebo solitérně, aby dobře vynikl zvláštní tvar rostliny. Je oblíbená k řezu.

  • Kromě původního druhu se pěstuje i odrůda ‘Kobold‘, která je zakrslá, vysoká jen 40 – 50 cm.