Cymbalaria Hill. - Zvěšinec

Scrophulariaceae – krtičníkovité

Devět druhů tohoto rodu je rozšířeno po celém světě. Dříve byly vedeny pod rodovým názvem Linaria Hill. Druhy, které uvádíme, byly však přeřazeny do rodu Cymbalaria. Jde vesměs o rychle rostoucí plazivé rostliny, které mají mnohde velmi dobré použití.

Cymbalaria muralis Gaertn. (syn. Linaria cymbalaria Mill.) (5 – 10 cm, VI. – IX.)

Roste v jižní Evropě od Portugalska až po Krétu, ale i ve střední Evropě. Je to poléhavá rostlina s výhony dlouhými až 60 – 80 cm, které snadno zakořeňují. Listy jsou srdčité, s 5 – 7 laloky, na svrchní straně zelené, na spodní červenavé. Světle fialové květy se žlutavým pyskem vyrůstají jednotlivě na krátkých stopkách v paždí listů. Rostlina se rychle rozrůstá, takže se v menších, jemnějších partiích může stát i obtížnou. Jinde její vitalitu naopak uvítáme.

Odrůda ‘Globosa‘ má spíše polštářovitý vzrůst a tolik se nerozrůstá. Jinak je podobná základnímu druhu.

Cymbalaria pallida Wettstr. (syn. Linaria pallida Guss.) (10 cm, VII. – X.)

Pochází z jižní Itálie. Je podobná předešlému druhu, má však vstřícné listy s tupějšími laloky, okrouhlejší a hustě ochmýřené. Květy jsou větší, bledě lila nebo světle modré a voní.

Oba druhy dobře rostou na polostinných místech s vlhkou půdou. Hodí se zvláště k pokrytí půdy na těchto místech a do zídek. Ve skalkách se mohou stát nepříjemné svým rychlým rozrůstáním. Na půdu jsou nenáročné, nejlépe jim svědčí mírně vápenitá, chudší, písčitá půda. Pěstují-li se na živné a vlhké půdě, příliš rychle se rozvíjejí. Množí se velmi snadno dělením a oddělky.