Armeria Willd. - Trávnička

Plumbaginaceae – trávnicovité

Asi 50 druhů roste v severním mírném pásmu a v jižních oblastech Jižní Ameriky. Jsou to nízké rostliny s úzkými trávovitými listy a s květy v hustých kulovitých hlávkách. Vesměs jsou krásné pro skalky, suché zídky i plošné výsadby. Některé vyšší druhy jsou vhodné i pro rabata a řez.

Armeria caespitosa Boiss. (5 – 10 cm, V.)

Původem je z Pyrenejí. Je to nejnižší trávnička tvořící malé husté kopečky úzkých lístků. Růžové květy jsou v dosti velkých kulatých hlávkách. Daří se nejlépe na světlých, avšak do slunce mírně odvrácených místech, v propustné a chudší půdě. Nesnáší zamokření. Ve skalkách se vysazuje do štěrbin mezi kameny, uplatňuje se v suchých zídkách.

Armeria latifolia Willd. (syn. A. formosa hort.) (40 – 50 cm, V. – VII.)

Pochází ze Španělska a Portugalska. Listy má podlouhlé, široké asi 2 cm. Květy jsou v dosti velkých hlávkách, u původního druhu jsou lila růžové, v kultuře se však vyskytují ve směsi barev bílé, růžové až červené. Na půdu ani stanoviště není zvlášť náročná. Hodí se na rabata i k řezu do malých váz. Množí se semenem.

Armeria maritima Willd. (10 – 20 cm, V. – VI.)

Planě roste v Evropě a Severní Americe. Tvoří nízké, husté porosty s úzkými trávovitými listy. Růžové květy jsou v kulovitých hlávkách na nízkých bezlistých stvolech. Porosty jsou pěkné i mimo dobu kvetení.

Daří se nejlépe v písčité půdě na slunci. Starší rostliny je třeba občas rozdělit, aby uspokojivě kvetly. Používá se ve skalkách, suchých zídkách a hlavně plošných výsadbách. Množí se dělením nebo řízkováním

Odrůdy

  • ‘Laucheana‘ – květy svítivě karmínově růžové.
  • ‘Alba‘ – květy bílé.