Thymus L. – Mateřídouška

Lamiaceae – hluchavkovité (Labiatae – pyskaté) 

Asi 100 druhů roste v mírném pásmu severní polokoule, hlavně v oblasti Středomoří a na Balkáně. Rostliny mají příjemnou aromatickou vůni a vytvářejí jednak zcela nízké, husté polštáře až drny, jednak nízké, husté keříky s dřevnatými stonky.

Pro zahrady jsou to nepostradatelné plazivky, důležité jak pro skalky, tak i pro volné přírodní partie.

Thymus x citriodorus Schreb. (20 – 30 cm, VI. – VII.)

Je to kříženec T. pulegioides x T. vulgaris. Tvoří nízké, vzpřímené keříky s dřevnatými stonky. Listy jsou vejčité až kopinaté; u některých okrasných forem jsou pestré. Drobné kvítky jsou růžové.

Vyžaduje teplou, slunnou polohu a sušší, propustnou, spíše chudší půdu. Snadno namrzá, a proto je vhodná přikrývka. Hodí se pro použití na nízké obruby, do skalek a volných přírodních partií. Množí se řízkováním nebo dělením. Z barevných forem uvádíme jen některé důležitější.

Odrůdy

  • ‘Aureus‘ – listy žlutě vroubené.
  • ‘Golden Dwarf‘ – listy žlutozelené, vysoká jen asi 15 cm.
  • ‘Silver Queen‘ – listy tmavě zelené, bíle vroubené.

Thymus doerfleri Ronninger (syn. T. hirsutus var. doerfleri Ron.) (5 cm, V. – VI.)

Pochází z Albánie. Vytváří husté polštáře. Listy jsou podlouhlé, dlouhé až 8 – 9 mm, jemně chloupkaté. Kvete jen růžově.

Roste bujně a rychle se rozrůstá. Nároky a množení jsou stejné jako u všech mateřídoušek.

Thymus drucei Ronn. var. pseudolanuginosus Ronn. et Jal. (syn. T. pseudolanuginosus Ronninger, T. lanuginosus hort.) (5 cm, V. – VI.)

Roste od východní Evropy až po Orient. Je to plazivá rostlina, tvořící husté polštáře. Drobné listy jsou hustě šedavě chloupkaté. Kvítky jsou růžové, bezvýznamné, rostlina je okrasná hlavně svým vzrůstem a barvou listů.

Na rozdíl od ostatních mateřídoušek snáší i mírný polostín. Půda má být propustná, spíše sušší. Je to překrásná mateřídouška pro skalky, vřesovištní i stepní partie. Někdy namrzá, takže se doporučuje přikrývka. Množení dělením.

Thymus serpyllum L. (3 – 5 cm, VI. – VIII.)

Roste v Evropě, Asii a severní Africe. Je to naše domácí mateřídouška rozšířená od nížin až po velehory. Tvoří husté, nízké koberce a je nejvděčnější ze všech mateřídoušek. Drobné elipsovité listy jsou tmavě zelené. Bohatě kvete a kvítky jsou purpurové; jsou však formy s bílými, růžovými až červenými květy.

Je značně odolná, nevymrzá a je velmi vhodná do skalek a volných přírodních partií, podobně jako předchozí druh. Miluje slunce, sucho a chudší propustnou půdu. Množí se dělením.

Odrůdy

  • ‘Aureus‘ – květy růžové, listy se zlatožlutým okrajem.
  • ‘Albus‘ – květy bílé, kvete bohatě.
  • ‘Coccineus‘ – květy svítivě karmínově červené.
  • ‘Purpurteppich‘ – květy šarlatově červené.
  • ‘Splendens‘ – květy sytě karmínově červené.