Stachys L. – Čistec

Lamiaceae – hluchavkovité (Labiatae – pyskaté)

Tento obsáhlý rod s více než 200 druhy zahrnuje jednoleté i vytrvalé druhy, typické byliny i druhy s dřevnatými stonky. Pro okrasné zahradnictví je však málo významný.

Stachys grandiflora Benth. (syn. Betonica grandiflora Stev. ex Willd.) (40 – 60 cm, VII. – VIII.)

Pochází z Kavkazu a Persie, kde roste na subalpínských lukách, podobně jako Centaurea montana, Anemone narcissiflora, Chrysanthemum coccineum, Scabiosa caucasica a Veronica gentianoides. Tvoří husté trsy přímých, nevětvených, hustě olistěných lodyh se srdčitými vroubkovanými a svraskalými listy. Kromě lodyžních listů má i bohatý trs přízemních listů, které jsou jen o málo větší a dlouze řapíkaté. Květy jsou dvoupyské, podobné hluchavkovým, sytě růžově fialové, dlouhé až 3 cm. Sedí v lichopřeslenech v paždí horních listů a v konečném bohatém klasovitém květenství.

Je to nenáročná rostlina, která roste v každé půdě, kvete stejně bohatě na slunci i v polostínu a dobře snáší sucho. Množí se snadno dělením. Je vhodná do pestrých skupin i do přírodních parků. Pěkná je kombinace s Helenium hoopesii, Anthemis biebersteinana a Buphtalmum salicifolium.

Stachys olympica Poir. (syn. Stachys lanata Jacq.) (15 – 25 cm, VI. – VII.)

Pochází rovněž z Kavkazu a Persie, ale na rozdíl od předešlého druhu se vysazuje především pro okrasné listy, které jsou oválné, téměř celokrajné, hustě bíle plstnaté, měkké. Rostlina silně odnožuje a časem vytvoří celé koberce nízkých, hustě olistěných výhonků. Kvetoucí lodyhy jsou vystoupavé, vysoké až 50 cm, s přesleny drobných, tmavě růžových květů, které téměř zanikají v bílé plsti. Nemají ani okrasnou hodnotu, jsou spíše nežádoucí, protože ruší jednotnou výšku porostu.

Rostlina potřebuje suché a slunné stanoviště, aby měla hustě plstnaté listy. Ve vlhku listy zahnívají, hnědnou, na zastíněném místě bují, mají plst řídkou a  jsou šedozelené místo stříbřité. Používá se především k zakrytí větších ploch na suchých i kamenitých místech, nejlépe jako podklad, do kterého se vysazují jednotlivé nápadnější rostliny, jako Verbascum, Salvia, Echinops, Echinacea a Achillea. Množí se velmi snadno dělením, někdy i zplaňuje.