Cimicifuga L. - Ploštičník

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Deset druhů roste v severním mírném pásmu. Jsou to vysoké rostliny s velkými, ale většinou jemnými, 2 – 3krát trojčetnými listy, které tvoří košatý trs. Nad ním vyrůstají na tenkých, přímých stoncích dlouhé, úzké hrozny bílých květů. Jednotlivé kvítky mají kalich zbarvený jako korunku, který většinou brzy opadává, a nenápadné, úzké korunní plátky, které se ztrácejí mezi tyčinkami. Květy jsou působivé jen svým množstvím a hustým sestavením v nápadném štíhlém květenství.

Všechny druhy potřebují humózní půdu a polostín. Množí se dělením nebo semenem, které se musí vysévat hned po dozrání.

Cimicifuga působí nejlépe v malých skupinách před pozadím dřevin, zvláště stálezelených. Z peren se do sousedství hodí Aconitum a Anemone japonica.

Cimicifuga acerina Tanace (syn. C. japonica var. acerina Huth.) (80 – 120 cm, VIII. – IX.)

Pochází z Japonska. Má listy trojčetné, lístky velké, nepravidelně srdčité, hrubě zubaté, tmavé. Květní stonky jsou tvrdě vzpřímené, slabě větvené, a to ažv horní třetině; kvítky jsou přisedlé, v poupěti narůžovělé.

  • Často se pěstuje i odrůda ‘Compacta‘ vysoká jen 60 – 80 cm.

Cimicifuga cordifolia Pursh. (100 – 150 cm, VIII.)

Pochází z atlantské oblasti Severní Ameriky. Má 2krát trojčetné listy s nápadně velkými, na bázi srdčitými lístky, které velmi připomínají loubinec (Parthenocissus tricuspidata). Tvrdě vzpřímené stonky s několika listy jsou větvené až nahoře. Bývají tmavé a kontrastují se smetanovými, v poupěti někdy narůžovělými kvítky, jež sedí hustě u sebe.

Cimicifuga dahurica Huth. (150 – 200 cm, VIII. – IX.)

Je z východní Asie. Listy má 2 – 3krát trojčetné, lysé, lístky peřenoklané, pilovité. Květenství je rozvětvené, lata je volná se široce odstávajícími větévkami. Kvítky jsou čistě bílé, často se zvětšenými neplodnými tyčinkami, bohatší u samčích rostlin. Je to nejhezčí druh kvetoucí v pozdním létě.

Cimicifuga japonica Spreng. (70 – 100 cm, VIII. – IX.)

Pochází z Japonska. Má pouze přízemní listy, které jsou trojčetné, se srdčitými, 3 – 5cípými lístky. Kvítky jsou čistě bílé, v dlouhých, hustých, jen slabě větvených hroznech.

Cimicifuga racemosa Nutt. (150 – 200 cm, VII. – VIII.)

Pochází z Kanady. Listy má 2 – 3krát trojčetné, lístky široce kopinaté, hrubě pilovité, květní stonky olistěné, hrozny květů dlouhé až 60 cm, slabě větvené a lehce převislé. Květy jsou bílé a voní. Je to velmi hezký v létě kvetoucí druh.

Cimicifuga ramosa Nak. (150 – 200 cm, IX.)

Pochází z Japonska. Má trojčetné zpeřené listy a lístečky na krátkých řapících, které jsou podlouhle oválné, 2krát pilovité. Hrozny jsou vzpřímené až lehce nakloněné, dlouhé asi 40 cm. Květy jsou bílé, kvete dlouho.

Cimicifuga simplex Ledeb. (80 – 100 cm, IX. – X.)

Pochází z Kamčatky. Listy má 2 – 3krát trojčetné, světle zelené. Hrozny jsou husté, slabě větvené, lehce převislé. Květy jsou bílé. Je to nejpozdnější druh.

  • Odrůda ‘Armleuchter‘ je vysoká až 150 cm a má vzpřímené, rozvětvené květenství.