Platycodon A. DC.

Campanulaceae – zvonkovité

Tento rod má pouze jeden druh rozšířený ve východní Asii, Číně, Mandžusku a Japonsku. Uvádí se např. z hornatiny severní Číny, kde roste spolu s Dianthus chinensis, Delphinium grandiflorum, Paeonia lactiflora a Physalis alkekengi.

Platycodon grandiflorum A. DC. (40 – 70 cm, VII. – VIII.)

Má tlusté, masité, bílé kořeny a tenké, pevné, bohatě větvené stonky, které však někdy rozklesají. LIsty jsou oválně kopinaté, ostře zubaté, modrozelené. Při poranění roní mléko. Květy mají tvar velkého, mělkého zvonku, stojí jednotlivě, jsou vzpřímeny nebo lehce nakloněny. Poupata jsou nápadně nadmutá, pětihranná. Původní druh je zvonkově modrý, existují však i bílé a jemně růžové odrůdy.

Platycodon vyžaduje slunnou polohu, dobrou, ale propustnou půdu a v zimě sucho. Jinak nemá zvláštní nároky a vydrží na stanovišti velmi dlouho. Množí se jedině semenem; starší rostliny se přesazují obtížně, protože mají hluboké, tlusté kořeny. Nejlépe se uplatní ve větších skalkách, na suchých zídkách nebo roztroušeně v koberci nízkých trvalek tak, aby mohla vyniknout krása jednotlivých květů

  • Odrůda ‘Mariesii‘ je nízká, hustší, bohatě kvetoucí.