Aquilegia L. - Orlíček

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Rod je rozšířený v celém severním mírném pásmu a má asi 70 druhů. Jsou to nízké až středně vysoké byliny, lehké, křehké stavby, většinou stínomilné. Květy mají korunní plátky nálevkovitého tvaru s nápadnou ostruhou, kališní plátky jsou stejně velké jako korunní, ale ploché, a jsou vsunuty mezi ně. Jsou rovněž zbarvené, často odlišně než koruna. Listy s dlouhými řapíky mají čepele vodorovně postavené, jsou 2 – 3krát trojčetné, se zaokrouhlenými trojlaločnými lístečky, často sivě ojíněné. Plody jsou měchýřky s četnými černými lesklými semeny, která nejlépe klíčí na světle a po přemrznutí. Množí se prakticky jen semenem.

Jednotlivé druhy, zvláště vysoké, se mezi sebou kříží, a proto se semenice musí chránit před nežádoucím cizosprášením; u odrůd, má-li se udržet jejich kvalita, musí se soustavně provádět šlechtitelské výběry podle stejných zásad jako u letniček.

Pěstování orlíčků není obtížné. Nejlépe jim vyhovuje mírně vlhké stanoviště v polostínu, kde se někdy i samy vysévají.

Druhy se zahnutou ostruhou

 

Aquilegia flabellata Sieb. et Zucc. (15 – 25 cm, V. – VI.)

Pochází z Japonska. Listy má modrozelené, tužší, v hustém trsu. Květy s krátkými silně zahnutými ostruhami jsou u původního druhu modrobílé, u odrůdy ‘Nana Alba‘ smetanově bílé.

Aquilegia vulgaris L. (50 – 80 cm, V. – VI.)

Je naším domácím druhem. Je vyšší a lehčeji stavěný než předchozí, s listy jen lehce našedlými. Květy jso u původního druhu jednobarevné, zpravidla modré, ale vyskytují se i bílé nebo tmavě fialové formy. V zahradách se pěstují i dvoubarevné nebo plnokvěté ve všech odstínech modré, fialové, růžové až purpurové i bílé.

Ostatní druhy této skupiny jsou choulostivější, pěstují se jen jako skalničky. Výhodou je, že se tak snadno mezi sebou nekříží.

Druhy s přímou ostruhou

 

Všechny pocházejí ze Severní Ameriky. Převažuje u nich žlutá (A. chrysantha, A. longissima) nebo cihlově červená barva květů (A. canadensis, A. skinneri), modrá je jen A. coerulea.

V kultuře se pěstují jen hybridy, na nichž má velký podíl A. coerulea. Jsou to buď směsi, jako např. ‘McKana Hybridy‘, ve kterých jsou zastoupeny všechny možné barevné kombinace, nebo jednobarevné odrůdy, jako ‘Crimson Star‘ – červenobílá, ‘Edelweis‘ – čistě bílá a provenienci osiva a solidností šlechtitele. Kvetou v červnu, výška se pohybuje mezi 50 – 80 cm.