Iberis L. – Iberka, Štěničník

Brassicaceae – brukvovité (Cruciferae – křížaté)

Rod má asi 40 druhů, které rostou v jižní Evropě až Malé Asii. Vytrvalé iberky jsou nízké, polštářovité, stálezelené rostliny, někdy až polokeře kvetoucí zjara bíle. Pro zahrady přicházejí v úvahu jen dva druhy s několika odrůdami.

Iberis saxatilis L. (5 – 10 cm, IV.)

Roste v jižní Evropě. Je to stálezelený, zakrslý, poléhavý druh s křehkými, u báze dřevnatými stonky. Tvořící husté, malé polštáře. Má tmavě zelené, úzké listy. Velmi bohatě kvete bíle a v době květu je rostlina květy zcela pokryta.

Daří se nejlépe na výsluní v sušší propustné humózní půdě. Roste pomalu a množí se řízkováním. Hodí se hlavně do skalek a suchých zídek.

Iberis sempervirens L. (20 – 25 cm, V. – VI.)

Vyskytuje se od jižní Evropy až po západní Asii. V zahradách je velmi známý a často pěstovaný. Je větší než předchozí a má tuhé stonky. Vytváří velké stálezelené polštáře s tmavě zeleným olistěním. Zjara bohatě bíle kvete. Starší rostliny tvoří polštáře velké až přes 1 m.

Daří se nejlépe na výsluní v propustnější dobré zahradní půdě. Rostliny částečně sestříhané vytvoří po odkvětu velmi husté polštáře, které bohatě kvetou. Jsou vděčné za občasné přihnojení. Množí se hlavně řízkováním. Hodí se do větších skalek, suchých zídek i na plošné výsadby ve volných skupinách. V zimě potřebuje lehké přikrytí, spíše zastínění chvojím.

Odrůdy

  • ‘Nana‘ (‘Gracilis Nana‘) – listy úzce kopinaté, sytě zelené, pěkná, nízká, bohatě kvetoucí.
  • ‘Little Gem‘ – zakrslejší, kompaktní, trochu choulostivější; dobře častěji přesadit.
  • ‘Climax‘ – listy tuhé, stálezelené, vzrůst robustní, velmi hustý, vysoká 30 cm, snáší dobře řez.
  • ‘Findel‘ – vysoká 20 cm, pěkné olistění, bohatě kvete; spolehlivě mrazuvzdorná.
  • ‘Schneeflocke‘ – vysoká 25 cm, starší avšak stále dobrá.
  • ‘Zwergschneeflocke‘ – vysoká 15 – 20 cm, pěkná, kompaktní.